10. mája 2010

Manželský sľub v kostole


Počas svadobného obradu Vás čaká svadobný sľub, je dobré sa naň pripraviť, aby ste vedeli, čo Vás čaká a neminie. A čo to vlastne budete sľubovať... Je možné si vybrať z dvoch variantov:

1. forma je taká, že ženích s nevestou odpovedajú na kňazom položené otázky dve odpovede, a síce: beriem a sľubujem. Táto forma mi príde veľmi neosobná, nakoľko z Vašich úst nevyjde ani samotný sľub, ani meno Vášho nastávajúceho, Vašej nastávajúcej.

• Kňaz sa pýta najprv ženícha:
Kňaz: M., beriete si (berieš si) M. za svoju manželku?
Muž: Beriem.
Kňaz: Sľubujete

(sľubuješ) pred všemohúcim Bohom, že jej budete (budeš) verným manželom a že ju nikdy neopustíte (neopustíš) ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ju budete (budeš) milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Muž: Sľubujem.

• Potom sa kňaz pýta nevesty:
Kňaz: M., beriete (berieš si) M. za svojho manžela?
Žena: Beriem.
Kňaz: Sľubujete (sľubuješ) pred všemohúcim Bohom, že mu budete (budeš) vernou manželkou a že ho nikdy neopustíte (neopustíš) ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ho budete (budeš) milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Žena: Sľubujem.


2. forma je taká, že ženích s nevestou sami navzájom vyjadrujú sľub a pritom oslovujú toho druhého menom.

• Muž povie žene (meno M. treba vysloviť v štandartnom tvare):
Ja, M., beriem si teba, M., za manželku a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života.

• Žena povie mužovi:
Ja, M., beriem si teba, M., za manžela a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem vernou manželkou a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života.


Je to oveľa krajšia forma sľubu, preto ak je to možné, vyberte si radšej tú. Ak však mávate trému a bojíte sa, že by ste sa zakoktali, je pre Vás ako stvorená prvá forma.
Najdôležitejšie zo všetkého je však to, aby ste vedeli, čo a komu to sľubujete. :-)

2 komentáre:

  1. My sme sa nebrali v kostole, ale sudca nam predcitaval slub a my sme ho po nom jeden po druhom opakovali. Aj pri navliekani prstienkov sme hovorili slub. Aj podla mna to je lepsie ako ked uradnik len keca a keca, nic si z toho clovek aj tak v tom emocnom vire nezapamata a na zaver iba vypoti: Ano.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Vzhľadom na to, že ten deň je sám o sebe dosť emotívny, je to veľká ťarcha vravieť sľub každý sám, ale je to omnoho krajšie. Nie je to len "vypotené" ÁNO, ale je vidno, že tam sú city. Prikláňam sa k predchádzajúcemu názoru. Snáď na to ukecám aj svojho nastávajúceho

    OdpovedaťOdstrániť

Pridajte Váš komentár

 

Ona a On Copyright 2009 Reflection Designed by Ipiet Templates Image by Tadpole's Notez Distributed by Deluxe Templates